Football: Europa League third qualifying round results - 2nd update
Europa League third qualifying round, second leg results on Thursday:
Zilina (SVK) 1 Rijeka (CRO) 1
Rijeka win 3-2 on aggregate
Rubin Kazan (RUS) 2 Randers (DEN) 0
Rubin win 4-1 on aggregate
Dila (GEO) 1 Hajduk Split (CRO) 0
Dila win 2-0 on aggregate
Astra (ROM) 2 Trencin (SVK) 2
Astra win 5-3 on aggregate
Metalurh Donetsk (UKR) 1 Kukes (ALB) 0
Kukes win 2-1 on aggregate
Maccabi Haifa (ISR) 3 Ventspils (LAT) 0
Maccabi Haifa win 3-0 on aggregate
Hapoel Tel-Aviv (ISR) 1 Pandurii Targu Jiu (ROM) 2
Pandurii win 3-2 on aggregate
Lech Poznan (POL) 2 Zalgiris (LTU) 1
2-2 on aggregate, Zalgiris win on away goals
Hapoel Ramat Gan (ISR) 0 Estoril (POR) 1
Estoril win 1-0 on aggregate
Gefle (SWE) 0 Qarabag (AZE) 2
Qarabag win 3-0 on aggregate
Kuban Krasnodar (RUS) 1 Motherwell (SCO) 0
Kuban win 3-0 on aggregate
Milsami Orhei (MDA) 0 Saint-Etienne (FRA) 3
Saint-Etienne win 6-0 on aggregate
Bursaspor (TUR) 0 Vojvodina Novi Sad (SRB) 3
Vojvodina win 5-2 on aggregate
FC Zurich (SUI) 1 Slovan Liberec (CZE) 2
Liberec win 4-2 on aggregate
Thun (SUI) 1 Hacken (SWE) 0
Thun win 3-1 on aggregate
Differdange (LUX) 1 Tromso (NOR) 0
1-1 on aggregate, Tromso win 4-3 on penalties
Malmo (SWE) 0 Swansea City (ENG) 0
Swansea win 4-0 on aggregate
Vitesse Arnhem (NED) 1 Petrolul Ploiesti (ROM) 2
Petrolul win 3-2 on aggregate
Trabzonspor (TUR) 0 Dinamo Minsk (BLR) 0
Trabzonspor win 1-0 on aggregate
Stromsgodset (NOR) 1 Jablonec (CZE) 3
Jablonec win 5-2 on aggregate
VfB Stuttgart (GER) 0 Botev Plovdiv (BUL) 0
1-1 on aggregate, Stuttgart win on away goals
Standard Liege (BEL) 2 Xanthi (GRE) 1
Standard win 4-2 on aggregate
Rapid Vienna (AUT) 3 Asteras Tripolis (GRE) 1
Rapid win 4-2 on aggregate
Mladost Podgorica (MNE) 1 Sevilla (ESP) 6
Sevilla win 9-1 on aggregate
Red Star Belgrade (SRB) 0 Chornomorets Odessa (UKR) 0
Chornomorets win 3-1 on aggregate
Udinese (ITA) 4 Siroki Brijeg (BIH) 0
Udinese win 7-1 on aggregate
Club Brugge (BEL) 3 Slask Wroclaw (POL) 3
Slask win 4-3 on aggregate
St Johnstone (SCO) 0 Minsk (BLR) 1
1-1 on aggregate; Minsk win 3-2 on penalties
Breidablik (ISL) 1v Aktobe (KAZ) 0
1-1 on aggregate. Aktobe win 2-1 on penalties