1er tour
08.02.2017 20:00 Murici - Juventude RS 3:1 (2:1)
22:15 Vitória da Conquista - Coritiba FC 1:1 (0:0)
22:30 Campinense - Ponte Preta 0:2 (0:0)
22:30 AA Luziânia - EC Vitória BA 0:2 (0:1)
23:30 Ferroviária SP - ASA 1:1 (1:0)
23:30 ES São Bento - Paraná Clube 1:1 (1:0)
23:30 PSTC - Ypiranga FC (RS) 2:1 (1:0)
23:30 Grêmio Osasco Audax (SP) - América RN 1:0 (0:0)
09.02.2017 00:30 7 de Setembro - Ríver AC 1:0 (1:0)
00:30 Gurupi - Londrina EC 2:1 (2:1)
00:30 São Francisco - Botafogo PB 3:0 (1:0)
00:30 Altos - CR Brasil 2:0 (1:0)
00:30 Rondoniense SC - Cuiabá Esporte Clube 0:2 (0:0)
00:30 São Raimundo EC (RR) - Boa Esporte Clube (MG) 0:2 (0:0)
00:45 AA Caldense - Corinthians SP 0:1 (0:1)
01:30 CSA - Sport Club Recife 1:4 (1:1)
02:30 Atlético Acreano - América MG 0:2 (0:1)
22:15 São José EC - Sampaio Corrêa FC 1:1 (0:1)
10.02.2017 00:00 Santos FC (AP) - Vasco da Gama 0:2 (0:1)
00:30 Moto Clube - São Paulo FC 0:1 (0:1)
15.02.2017 19:00 Boavista - Ceará SC 1:0 (0:0)
19:00 Ceilândia - ABC FC 1:1 (0:1)
22:15 Desportiva ES - Avaí FC 1:2 (0:1)
22:15 Anápolis FC - Bragantino 0:0 (0:0)
23:30 Friburguense - Oeste FC 0:1 (0:0)
23:30 URT - Luverdense 1:2 (0:1)
23:45 EC Comercial MS - Joinville EC 0:1 (0:0)
16.02.2017 00:30 Uniclinic Atlético Clube - Portuguesa (SP) 1:2 (0:0)
00:30 São Raimundo EC (PA) - Fortaleza 2:1 (1:1)
00:30 Itabaiana - Goiás EC 2:4 (0:3)
00:45 Volta Redonda - Cruzeiro EC 1:2 (0:1)
00:45 Globo FC - Fluminense RJ 2:5 (1:3)
00:45 Princesa do Solimões - Internacional 0:2 (0:0)
01:30 Guarani Esporte Clube (CE) - Clube Náutico 1:0 (0:0)
02:30 Rio Branco FC - Figueirense 1:0 (0:0)
19:00 Santo André EC - Criciúma EC 0:1 (0:0)
22:15 Brusque - Remo 2:1 (1:1)
17.02.2017 00:30 Sinop - Salgueiro AC 1:0 (0:0)
00:30 CS Sergipe - EC Bahia 0:2 (0:0)
01:30 Fast - Vila Nova FC GO 1:1 (0:0)
2e tour
22.02.2017 20:00 Murici - América MG 5:4 (0:0, 0:0) tab
23:30 Portuguesa (SP) - Boavista 0:2 (0:0)
23:30 EC Vitória BA - Bragantino 3:2 (2:1)
23:30 Criciúma EC - Altos 4:3 (1:0, 2:2) tab
23.02.2017 01:45 Cruzeiro EC - São Francisco 6:0 (5:0)
01:45 Internacional - Oeste FC 4:1 (3:0)
01:45 Sport Club Recife - 7 de Setembro 3:0 (2:0)
24.02.2017 01:30 Coritiba FC - ASA 0:2 (0:1)
01.03.2017 23:30 ABC FC - Grêmio Osasco Audax (SP) 4:1 (0:0, 1:1) tab
23:30 Avaí FC - Luverdense 2:3 (0:1, 1:1) tab
23:30 Joinville EC - São Raimundo EC (PA) 1:0 (1:0)
23:30 PSTC - São Paulo FC 2:4 (2:3)
23:30 Sinop - Fluminense RJ 1:3 (1:0)
02.03.2017 00:30 Gurupi - Rio Branco FC 2:0 (0:0)
00:30 Sampaio Corrêa FC - Guarani Esporte Clube (CE) 2:0 (0:0)
01:45 Boa Esporte Clube (MG) - Goiás EC 2:3 (0:0, 0:0) tab
01:45 Brusque - Corinthians SP 4:5 (0:0, 0:0) tab
01:45 Vila Nova FC GO - Vasco da Gama 1:2 (1:1)
23:30 Ponte Preta - Cuiabá Esporte Clube 4:5 (1:1, 1:1) tab
08.03.2017 23:30 Paraná Clube - EC Bahia 2:0 (0:0)
3e tour
08.03.2017 23:30 Goiás EC - Cuiabá Esporte Clube 4:0 (1:0)
23:30 São Paulo FC - ABC FC 3:1 (1:0)
09.03.2017 00:30 Joinville EC - Gurupi 3:1 (1:1)
01:45 Boavista - Sport Club Recife 0:3 (0:2)
01:45 Murici - Cruzeiro EC 0:2 (0:0)
01:45 Sampaio Corrêa FC - Internacional 1:4 (0:1)
23:15 Criciúma EC - Fluminense RJ 1:1 (1:1)
23:15 Vasco da Gama - EC Vitória BA 1:1 (0:0)
10.03.2017 01:30 Luverdense - Corinthians SP 0:2 (0:2)
17.03.2017 01:30 ASA - Paraná Clube 0:0 (0:0)
15.03.2017 23:30 Fluminense RJ - Criciúma EC 3:2 (2:1)
23:30 ABC FC - São Paulo FC 1:1 (1:1)
16.03.2017 00:30 Gurupi - Joinville EC 1:0 (0:0)
01:45 Sport Club Recife - Boavista 1:0 (1:0)
01:45 Cruzeiro EC - Murici 3:0 (2:0)
01:45 Internacional - Sampaio Corrêa FC 3:0 (1:0)
23:30 Corinthians SP - Luverdense 1:1 (1:0)
23:30 EC Vitória BA - Vasco da Gama 1:0 (0:0)
17.03.2017 01:30 Cuiabá Esporte Clube - Goiás EC 1:1 (1:0)
06.04.2017 01:30 Paraná Clube - ASA 4:1 (0:0, 0:0) tab
4e tour
13.04.2017 02:45 Sport Club Recife - Joinville EC 2:1 (1:0)
02:45 Internacional - Corinthians SP 1:1 (0:0)
14.04.2017 00:15 EC Vitória BA - Paraná Clube 0:2 (0:1)
02:30 Goiás EC - Fluminense RJ 2:1 (0:1)
02:30 São Paulo FC - Cruzeiro EC 0:2 (0:0)
20.04.2017 00:30 Paraná Clube - EC Vitória BA 0:0 (0:0)
00:30 Cruzeiro EC - São Paulo FC 1:2 (0:1)
02:45 Joinville EC - Sport Club Recife 3:4 (0:0, 2:1) tab
02:45 Fluminense RJ - Goiás EC 3:0 (0:0)
02:45 Corinthians SP - Internacional 3:4 (1:0, 1:1) tab
tour des 16
27.04.2017 00:30 Santos FC - Paysandu SC 2:0 (0:0)
02:45 Botafogo RJ - Sport Club Recife 2:1 (0:1)
04.05.2017 02:45 Cruzeiro EC - Chapecoense 1:0 (1:0)
11.05.2017 00:30 Flamengo RJ - Atlético GO 0:0 (0:0)
02:45 Santa Cruz FC - Atlético Paranaense 0:0 (0:0)
18.05.2017 02:45 Grêmio Porto Alegre - Fluminense RJ 3:1 (1:1)
02:45 SE Palmeiras - Internacional 1:0 (1:0)
25.05.2017 02:45 Paraná Clube - Atlético Mineiro 3:2 (1:1)
11.05.2017 02:45 Paysandu SC - Santos FC 1:3 (0:1)
25.05.2017 02:45 Atlético GO - Flamengo RJ 1:2 (1:1)
01.06.2017 00:30 Atlético Paranaense - Santa Cruz FC 2:0 (1:0)
00:30 Fluminense RJ - Grêmio Porto Alegre 0:2 (0:2)
02:45 Sport Club Recife - Botafogo RJ 1:1 (0:1)
02:45 Atlético Mineiro - Paraná Clube 2:0 (1:0)
02:45 Internacional - SE Palmeiras 2:1 (1:0)
02.06.2017 02:30 Chapecoense - Cruzeiro EC 0:0 (0:0)
Quarts de finale
29.06.2017 00:30 Grêmio Porto Alegre - Atlético Paranaense 4:0 (3:0)
02:45 Flamengo RJ - Santos FC 2:0 (1:0)
02:45 SE Palmeiras - Cruzeiro EC 3:3 (0:3)
30.06.2017 00:30 Atlético Mineiro - Botafogo RJ 1:0 (1:0)
27.07.2017 00:30 Botafogo RJ - Atlético Mineiro 3:0 (2:0)
02:45 Santos FC - Flamengo RJ 4:2 (1:1)
02:45 Cruzeiro EC - SE Palmeiras 1:1 (0:0)
28.07.2017 02:45 Atlético Paranaense - Grêmio Porto Alegre 2:3 (1:1)
Demi-finales
17.08.2017 02:45 Botafogo RJ - Flamengo RJ 0:0 (0:0)
02:45 Grêmio Porto Alegre - Cruzeiro EC 1:0 (1:0)
24.08.2017 02:45 Flamengo RJ - Botafogo RJ 1:0 (0:0)
02:45 Cruzeiro EC - Grêmio Porto Alegre 3:2 (0:0, 1:0) tab
Finale
08.09.2017 02:45 Flamengo RJ - Cruzeiro EC 1:1 (0:0)
28.09.2017 02:45 Cruzeiro EC - Flamengo RJ 5:3 (0:0, 0:0) tab