1er tour
30.01.2018 23:00 Vitória da Conquista - Boa EC 0:0 (0:0)
31.01.2018 00:30 S.E.R. Caxias do Sul - Atlético Paranaense 0:0 (0:0)
19:00 Nova Iguaçu - Bragantino 1:1 (1:0)
22:30 Boavista - Internacional 1:1 (0:0)
22:30 AA Caldense - Fluminense RJ 0:1 (0:0)
23:00 CA Tubarão - América RN 2:0 (2:0)
23:00 CE Aimoré - Cuiabá Esporte Clube 1:2 (1:0)
23:30 Uberlândia EC - Ituano FC 2:0 (0:0)
01.02.2018 00:30 Novoperário FC - Salgueiro AC 2:3 (1:2)
00:30 Interporto FC - Juventude RS 0:0 (0:0)
00:30 Independente AC - Sampaio Corrêa FC 0:1 (0:1)
00:30 Floresta EC - Botafogo PB 0:2 (0:1)
00:30 Treze FC - Figueirense 0:2 (0:1)
00:30 Itabaiana - Joinville EC 0:1 (0:0)
00:30 Cordino EC - Clube Náutico 1:1 (1:0)
00:45 Madureira EC - São Paulo FC 0:1 (0:1)
01:00 Real Ariquemes - Londrina EC 0:1 (0:1)
01:30 Fluminense BA - Santa Cruz FC 2:0 (1:0)
22:15 URT - Paraná Clube 1:1 (1:0)
02.02.2018 00:30 EC Novo Hamburgo - Paysandu SC 2:1 (0:0)
06.02.2018 22:15 Nacional FC - Ponte Preta 0:0 (0:0)
23:15 Brasiliense - Oeste FC 1:1 (1:0)
23:30 Inter Limeira - Rio Branco FC 1:0 (1:0)
07.02.2018 00:30 Aparecidense - Botafogo RJ 2:1 (0:1)
19:00 Ceilândia - Avaí FC 2:3 (1:1)
19:30 Atlético Itapemirim - Remo 0:2 (0:1)
20:00 Altos - Atlético GO 2:1 (1:0)
22:30 São Caetano - Criciúma EC 1:1 (0:1)
22:30 Parnahyba SC - Coritiba FC 1:1 (0:0)
22:30 Globo FC - EC Vitória BA 0:2 (0:2)
22:30 Santos FC (AP) - Sport Club Recife 1:2 (0:0)
23:30 Cianorte Futebol Clube (PR) - ABC FC 2:0 (0:0)
08.02.2018 00:30 União Rondonópolis - CR Brasil 1:3 (0:1)
00:30 Ferroviário AC - AD Confiança 2:1 (1:0)
00:30 Sinop - Goiás EC 0:1 (0:1)
00:30 Corumbaense - ASA 1:0 (0:0)
00:45 Atlético Acreano - Atlético Mineiro 1:1 (1:1)
00:45 Brusque - Ceará SC 0:1 (0:0)
01:30 Manaus FC - CSA 2:2 (1:1)
01:30 São Raimundo EC (RR) - Vila Nova FC GO 0:1 (0:0)
2e tour
15.02.2018 01:30 Fluminense BA - Clube Náutico 0:1 (0:1)
22:15 Fluminense RJ - Salgueiro AC 5:0 (2:0)
22:15 Sport Club Recife - Ferroviário AC 3:4 (1:0, 3:3) tab
22:15 EC Vitória BA - Corumbaense 3:0 (1:0)
16.02.2018 00:30 CSA - São Paulo FC 0:2 (0:0)
00:30 EC Novo Hamburgo - CR Brasil 3:4 (0:1, 1:1) tab
21.02.2018 23:30 Atlético Paranaense - CA Tubarão 5:4 (0:0)
23:30 Londrina EC - Ceará SC 1:2 (1:0)
23:30 Remo - Internacional 1:2 (1:2)
22.02.2018 00:30 Bragantino - Altos 1:0 (0:0)
00:30 Criciúma EC - Cianorte Futebol Clube (PR) 4:5 (1:1, 1:1) tab
00:30 Figueirense - Oeste FC 2:1 (1:1)
00:30 Goiás EC - Boa EC 6:5 (0:0, 0:0) tab
01:30 Cuiabá Esporte Clube - Aparecidense 3:1 (0:1)
01:45 Botafogo PB - Atlético Mineiro 0:4 (0:1)
01:45 Ponte Preta - Inter Limeira 1:0 (0:0)
23:15 Juventude RS - Avaí FC 0:2 (0:0)
23:15 Vila Nova FC GO - Joinville EC 4:2 (0:0, 2:2) tab
23.02.2018 01:30 Sampaio Corrêa FC - Paraná Clube 1:0 (0:0)
01:30 Uberlândia EC - Coritiba FC 0:2 (0:1)
3e tour
28.02.2018 23:30 Goiás EC - Coritiba FC 1:0 (0:0)
23:30 São Paulo FC - CR Brasil 2:0 (2:0)
23:30 Clube Náutico - Cuiabá Esporte Clube 2:1 (0:0)
23:30 Ponte Preta - Sampaio Corrêa FC 0:0 (0:0)
23:30 Bragantino - EC Vitória BA 1:0 (1:0)
01.03.2018 00:30 Ferroviário AC - Vila Nova FC GO 1:1 (1:0)
01:30 Atlético Paranaense - Ceará SC 0:0 (0:0)
01:45 Figueirense - Atlético Mineiro 0:1 (0:1)
23:15 Internacional - Cianorte Futebol Clube (PR) 2:0 (0:0)
23:15 Fluminense RJ - Avaí FC 1:2 (1:1)
14.03.2018 23:30 Coritiba FC - Goiás EC 1:1 (0:1)
23:30 CR Brasil - São Paulo FC 0:3 (0:1)
23:30 Cianorte Futebol Clube (PR) - Internacional 0:2 (0:1)
15.03.2018 01:45 Cuiabá Esporte Clube - Clube Náutico 0:1 (0:0)
01:45 Atlético Mineiro - Figueirense 4:2 (1:1, 1:2) tab
23:15 Sampaio Corrêa FC - Ponte Preta 3:5 (0:0, 0:0) tab
23:15 EC Vitória BA - Bragantino 3:0 (1:0)
16.03.2018 00:30 Vila Nova FC GO - Ferroviário AC 0:1 (0:1)
01:30 Ceará SC - Atlético Paranaense 5:6 (1:1, 1:1) tab
01:30 Avaí FC - Fluminense RJ 1:0 (0:0)
4e tour
05.04.2018 00:30 Atlético Mineiro - Ferroviário AC 4:0 (3:0)
02:45 Atlético Paranaense - São Paulo FC 2:1 (1:0)
12.04.2018 00:30 Avaí FC - Goiás EC 2:2 (0:0)
00:30 Internacional - EC Vitória BA 2:1 (1:1)
02:45 Ponte Preta - Clube Náutico 3:0 (3:0)
19.04.2018 00:30 Goiás EC - Avaí FC 2:0 (1:0)
02:45 Clube Náutico - Ponte Preta 1:0 (0:0)
02:45 Ferroviário AC - Atlético Mineiro 2:2 (2:0)
20.04.2018 00:15 São Paulo FC - Atlético Paranaense 2:2 (2:1)
00:15 EC Vitória BA - Internacional 4:3 (0:0, 1:0) tab
tour des 16
26.04.2018 00:30 EC Vitória BA - Corinthians SP 0:0 (0:0)
00:30 Goiás EC - Grêmio Porto Alegre 0:2 (0:0)
03.05.2018 00:30 Atlético Mineiro - Chapecoense 0:0 (0:0)
00:30 Ponte Preta - Flamengo RJ 0:1 (0:1)
10.05.2018 00:30 América MG - SE Palmeiras 1:2 (0:1)
02:45 EC Bahia - Vasco da Gama 3:0 (2:0)
11.05.2018 02:45 Santos FC - Luverdense 5:1 (1:1)
17.05.2018 02:45 Atlético Paranaense - Cruzeiro EC 1:2 (1:0)
10.05.2018 00:30 Grêmio Porto Alegre - Goiás EC 3:1 (1:0)
11.05.2018 00:30 Corinthians SP - EC Vitória BA 3:1 (1:0)
00:30 Flamengo RJ - Ponte Preta 0:0 (0:0)
17.05.2018 00:30 Chapecoense - Atlético Mineiro 4:3 (0:0, 0:0) tab
18.05.2018 00:15 Luverdense - Santos FC 2:1 (1:1)
24.05.2018 02:45 SE Palmeiras - América MG 1:1 (0:1)
17.07.2018 01:00 Cruzeiro EC - Atlético Paranaense 1:1 (0:0)
01:00 Vasco da Gama - EC Bahia 2:0 (1:0)
Quarts de finale
02.08.2018 00:30 Santos FC - Cruzeiro EC 0:1 (0:0)
02:45 Corinthians SP - Chapecoense 1:0 (1:0)
02:45 Grêmio Porto Alegre - Flamengo RJ 1:1 (1:0)
03.08.2018 00:15 EC Bahia - SE Palmeiras 0:0 (0:0)
16.08.2018 00:30 Cruzeiro EC - Santos FC 3:0 (1:1, 1:2) tab
02:45 Chapecoense - Corinthians SP 0:1 (0:0)
02:45 Flamengo RJ - Grêmio Porto Alegre 1:0 (1:0)
17.08.2018 00:15 SE Palmeiras - EC Bahia 1:0 (0:0)
Demi-finales
13.09.2018 02:45 Flamengo RJ - Corinthians SP 0:0 (0:0)
02:45 SE Palmeiras - Cruzeiro EC 0:1 (0:1)
27.09.2018 02:45 Corinthians SP - Flamengo RJ -:-
02:45 Cruzeiro EC - SE Palmeiras -:-
Finale
10.10.2018 N.N. - N.N. -:-
17.10.2018 N.N. - N.N. -:-